מדריך פייתון למתחילים

אם אתם רוצים להתחיל ללמוד פייתון מאפס, או שיש לכם כבר קצת ידע ואתם רוצים להעמיק אותו, הגעתם למקום הנכון. לצערי לא קיים חומר רב על פייתון באינטרנט הישראלי ולכן החלטתי לכתוב את המדריך הזה שהוא בעצם הרחבה של הקורסים שאני מעביר בנושא. המדריך הזה מקיף בצורה יסודית את כל הנושאים הבסיסיים ומיועד להביא אתכם לרמה שבה תרגישו בנוח עם השפה ותוכלו לכתוב תוכניות שלמות בעצמכם. אני מקווה שתמצאו אותו מועיל.

 

אז למי מיועד המדריך הזה:

  • אנשים שמעולם לא כתבו קוד ומתלבטים איך להתחיל.
  • אנשים שיודעים לתכנת בשפה (או שפות) אחרות ורוצים להוסיף את פייתון ל"ארגז הכלים" שלהם.
  • אנשים שהתחילו ללמוד פייתון בעבר ורוצים להעמיק את ידיעותיהם או ללמוד את השפה בצורה יותר יסודית ומסודרת.

מספר הבהרות נוספות:

  • בכתיבת המדריך הזה אני יוצא מנקודת הנחה שאין לכם שום ידע קודם בתכנות ולכן בפוסטים השונים לא רק אלמד את תחביר השפה עצמה אלא גם אציג הסברים על קונספטים שונים בתכנות. אם יש לכם ניסיון קודם בשפות תכנות אחרות סביר שתמצאו את הרעיונות האלה מוכרים.
  • ל-Python קיימות שתי גרסאות עיקריות – 2 ו-3. המדריך הזה מלמד את גרסה 2 שהיא הנפוצה יותר בתעשייה. ההבדלים בין הגרסאות הם בדרך כלל לא משמעותיים, ומדי פעם אתייחס להבדלים תוך כדי הסבר על נושא מסויים.
  • המדריך נמצא עדיין בשלבי כתיבה ואני משתדל להרחיב אותו ככל שהזמן מאפשר לי. אשמח לקבל פידבק אם יש לכם הערות או בקשות לנושאים ספציפיים. בכל מקרה אם סיימתם לקרוא את כל מה שיש כאן, אל יאוש, הפוסט הבא בדרך…
  • לא תמצאו במדריך הזה את צירוף המילים "hello world" (טוב, החל מעכשיו) שמלווה כל מדריך תכנות מאז המצאת… התכנות. מצד שני אני מאוד אוהב קולנוע ולכן כדי להכניס קצת עניין (לקוראים וגם לעצמי) אשלב מדי פעם ציטוטים קלאסיים משלל הז'אנרים. נראה כמה תצליחו לזהות 😉

על מנת שתוכלו להריץ תוכניות פייתון על מחשבכם יש להתקין את השפה. תהליך ההתקנה פשוט מאוד וחינמי ובפוסט הזה אתאר את הצעדים הדרושים.

המשך קריאה

בפוסט הזה אסביר מה הם ליטרלים, ואיך הם עובדים בפייתון. על הדרך נעשה גם הכרות זריזה עם מספרים, טקסטים (מחרוזות) חישובים וביטויים בוליאניים

המשך קריאה

כדי להציג מידע מתוכנית חיצונית יש להשתמש בהדפסות. בפרק הזה נראה איך לקרוא לתוכנית חיצונית מתוך שורת הפקודה (CMD), איך לבצע הדפסות וגם נעבור על כמה טיפים שימושיים שיעזרו לנו להציג את המידע בצורות שונות

המשך קריאה

משתנים הם המושג הבסיסי והחשוב ביותר בכל שפת תכנות. בעזרת משתנים התוכניות שלנו מסוגלות לקבל מידע, לעבד אותו ולהעביר אותו הלאה. בפוסט הזה נתעמק במה זה בדיוק משתנים, איך עובדים איתם בסביבת פייתון ונראה כמה פעולות בסיסיות שניתן לעשות איתם.

המשך קריאה

מחרוזות הן אחד מטיפוסי הנתונים השכיחים ביותר. בפוסט הזה נראה כיצד להגדיר טקסטים כמחרוזות כיצד לעבוד איתם וכיצד לעשות עליהם חישובים ועיבודים שונים.

המשך קריאה

בפייתון קיימים מספר טיפוסי נתונים של רצפים (Sequnces) והשימוש בהם מאוד דומיננטי. אנו יכולים לגשת לערכים בתוך רצפים ע"י שיטת סימון מיוחדת שנקראת Slicers. בפוסט הזה אדגים את השיטה ואראה אפשרויות שונות ל"חיתוך" רצפים כדי שנוכל לשלוף מהם רק את הערכים הרלוונטיים עבורנו.

המשך קריאה

מספרים הם טיפוס הנתונים הנפוץ ביותר בפייתון (ובכל שפה אחרת). בפוסט הזה אסביר על ההבדל בין שני סוגי המספרים בפייתון (שלמים ועשרוניים) ואדגים כמה פונקציות שימושיות לעבודה עם מספרים

המשך קריאה

לפעמים נרצה לאסוף מידע ממשתמש בזמן הרצת התוכנית. זה יכול להיות מידע שהתוכנית תזדקק לו כדי לבצע את פעולתה או סתם ציון העדפה כלשהי. בפוסט הזה נראה איך לקבל מידע ממשתמש ואיך להשתמש בו בתוכניות שאנחנו כותבים.

המשך קריאה

בפייתון יש כמה וכמה טיפוסי נתונים ולא תמיד הם מסתדרים ביחד. בחלק הזה אציג כמה מהבעיות הנפוצות בעבודה עם הטיפוסים הבסיסיים – מחרוזות ומספרים, ואיך אפשר לפתור אותם באמצעות פונקציות המרה.

המשך קריאה

אופרטורים יחסיים מאפשרים לנו "לשאול" שאלות שהתשובה שלהן יכולה להיות נכון או לא נכון – True או False. השאלות האלה מהוות את הבסיס ליצירת תנאים בתוכנית והפוסט הזה מהווה הכנה לנושא התנאים שמגיע בהמשך.

המשך קריאה

אחרי שהבנו איך ערכים בוליאניים וביטויים בוליאניים עובדים, הגיע הזמן לקחת את הקונספט צעד אחד קדימה. בפוסט הזה נראה איך אפשר להגדיר לתוכנית "החלטות" שיאפשרו יצירת תוכניות דינאמיות יותר אשר מבצעות פעולות שונות בהתאם לקלט שהן מקבלות.

המשך קריאה

לולאות הן אלמנט חשוב ביותר בכל שפת תכנות והן מאפשרות לנו להוציא לפועל חלקים מהתוכנית שלנו שוב ושוב ככל שנצטרך. בפוסט הזה אסביר על 2 סוגי הלולאות בפייתון ונתעמק בסוג הראשון מביניהן – לולאות תלויות אירוע המתבצעות כל עוד תנאי מסויים מתקיים

המשך קריאה

לולאות for הן לולאות אשר מיועדות להתבצע מספר מוגדר של פעמים. בפייתון הלולאות האלה שימושיות במיוחד בגלל הדרך החכמה שבה הן מתבצעות

המשך קריאה